
Szupinált cipők óvodáskorú gyermekeknél: mikor indokolt és mikor nem?
A szupinált cipő témája gyakran megosztja a szülőket – vajon valóban szükség van rá, vagy csak túlzás? A döntést nagyban megkönnyíti, ha tisztában vagyunk vele, milyen életkorban és milyen mozgásszervi eltérés esetén indokolt a használata. Az alábbi táblázat segít eligazodni abban, hogy mikor érdemes szupinált cipő mellett dönteni, és mikor felesleges. A cél, hogy gyermekünk lába természetesen és egészségesen fejlődhessen.
Minden szülő a legjobbat szeretné a gyermekének – nincs ez másként a láb egészséges fejlődésének biztosításánál sem. Sok ellentmondó tanáccsal találkozhatunk: szükség van-e speciális, szupinált cipőre a kisgyermeknek, vagy felesleges, netán ártalmas a fejlődő lábnak? Egyes vélemények szerint csak marketingfogás a szupinált gyerekcipő, míg mások azt vallják, hogy mindent meg kell tenni a baba egészséges fejlődéséért, és ebbe a megfelelő cipő is beletartozik.
Mi tehát az igazság? Az alábbiakban gyógytornász/konduktor szemmel, hiteles ortopédiai és gyógytornászi irányelvek mentén járjuk körül a témát. Szó lesz arról, mi is az a szupinált cipő, hogyan fejlődik a gyermek lába, és milyen esetekben indokolt vagy éppen nem indokolt ilyen lábbelit viselni. Egy összefoglaló táblázat is segít majd a döntésben. Végül kitérünk a megelőzés lehetőségeire, a megfelelő cipőválasztás szempontjaira, és ajánlunk néhány bevált márkát – mint a Szamos, a Salus vagy a TD Shoes – amelyek minőségi szupinált cipőket kínálnak (ezek elérhetők a Picur Cipő webáruházban). Emellett felhívjuk a figyelmet egy hasznos szolgáltatásra: a Picur Cipő boltban rendszeresen jelen lévő gyermekgyógytornász és konduktor szakemberekre, akikhez mozgásvizsgálatra lehet bejelentkezni, hogy személyre szabott tanácsot kapjunk.
Mi az a szupinált cipő?
A szupinált cipő egy speciális kialakítású gyerekcipő, amelynek sarka kifelé döntött (azaz a belső szélén enyhén megemelt). A szupináció kifejezés maga is ezt jelenti: a láb belső élének megemelése. Ennek a kialakításnak a célja, hogy megakadályozza a boka túlzott befelé dőlését járás közben. Magyarán a szupinált cipő segít a bokát neutrálisabb, egyenesebb helyzetben tartani, ezáltal elősegíti a helyes lábtartás kialakulását a kisgyermeknél. Fontos kiemelni, hogy a szupinált cipő nem emeli meg a boltozatot közvetlenül (nem "lúdtalpbetét"), hanem a sarok ék alakú megdöntésével éri el a korrigáló hatást. Ez a döntött sarokék a cipő talpába van beépítve, kívülről sokszor nem is feltűnő. A jó szupinált cipők egyéb jellemzői közé tartozik a megerősített, kemény sarokkéreg (ami stabilan tartja a bokát), a zárt sarokrész, valamint a lehető legrugalmasabb talp, hogy a gyermek járása természetes maradjon.
Fontos tudni, hogy a szupinált cipők ortopédiai segédeszköznek minősülnek – a Szamos vagy Salus szupinált cipők és szandálok például hivatalosan orvostechnikai eszköznek számítanak. Ezeket jellemzően ortopéd orvos vagy gyógytornász javaslatára használják, ha valamilyen korrekcióra van szükség a gyermek lábtartásában. Nem csodaszerek vagy „mindenkinek kötelező” cipők, hanem konkrét ortopédiai eltérések megelőzésére vagy korrigálására szolgáló eszközök.
A gyermekláb fejlődése – mikor normális a lúdtalp?
Ahhoz, hogy megértsük, mikor kell beavatkozni speciális cipővel, először is ismerni kell, hogyan fejlődik a kisgyermekek lába. Sok szülő megijed, amikor járni tanuló babája lábát laposnak látja, bokáját pedig befelé dőlni (ez a jelenség a bokasüllyedés vagy valgus állás). Az igazság azonban az, hogy csecsemő- és totyogó korban ez teljesen természetes. A kicsik talpa ilyenkor még lapos, a boltozatot zsírpárna tölti ki, hiszen az izmok még nem dolgoznak olyan erővel. Ahogy a gyermek egyre többet áll és jár, a hosszanti boltozat fokozatosan formálódik. 2-3 éves korra már kezd látszani a lábboltozat íve, 4 éves korra pedig – ha a gyermeket talpra állítjuk – kb. 5 mm-rel megemelkedik a belső boltozat a talajhoz képest. Tehát óvodás kor körül alakul ki a láb hosszanti boltozata, de teljesen kialakultnak csak 5-6 éves kor körül tekinthető.
Mindebből következik, hogy 5-6 éves kor előtt a lúdtalp általában a normális fejlődés része, és önmagában nem jelent kóros elváltozást. A babák bokája jellemzően befelé dől egyéves korban, amikor felállnak és járni kezdenek, de ez átmeneti állapot, ami legtöbbször magától javul idővel. A szakemberek éppen ezért azt tanácsolják, hogy ne essünk pánikba, ha kisgyermekünk talpa még lapos vagy a bokája bedől – egy bizonyos életkorig ez normális, és a láb izmai, szalagjai maguktól is megerősödhetnek, kialakítva a boltozatot.
Természetesen a gyermekek között egyéni különbségek vannak. Ahogyan a testmagasságuk vagy hajszínük is eltérő, ugyanúgy változatos a láb formája is. Egy enyhén laposabb talpú, befelé dőlő bokájú, de panaszmentes gyermekláb nem feltétlenül kóros – ilyenkor nem kell azonnal lúdtalpat diagnosztizálni, pláne nem agresszív kezelést kezdeni. Szakmai ajánlások szerint panaszmentes esetben nem javasolt rögtön talpbetéttel, speciális cipővel vagy más ortopéd eszközzel beavatkozni. A túl korai, rutinszerű „támogatás” akár gátolhatja is a természetes fejlődést.
Mikor nem indokolt a szupinált cipő használata?
Az előzőekből következik, hogy bizonyos életkor alatt és bizonyos feltételek mellett nem indokolt szupinált cipőt adni a gyerek lábára. A hazai gyermekortopédiai és gyógytornászi irányelvek megegyeznek abban, hogy alapbetegség hiányában 3 éves kor alatt szinte soha nem javasolt szupinált cipőt használni. Ennek oka, hogy ebben a korban a láb boltozata még természetes módon lapos, a bokák befelé dőlhetnek anélkül, hogy ez kóros lenne. A túl korán alkalmazott mesterséges alátámasztás vagy korrekció (legyen az cipőben lévő emelés, betét stb.) akár ellustíthatja a láb izmait. Ortopéd szakorvosok kifejezetten ellenzik például a kisgyermekeknek pusztán elővigyázatosságból adott lúdtalpbetétet vagy harántemelést, hiszen ha kívülről alátámasztjuk a talpat, megszűnik az az inger, ami a láb saját izmainak erősödését serkenti. Egészséges láb esetén tehát hagyni kell, hogy a gyerek minél többet használja „saját magától” a lábát, mert így erősödnek meg a szükséges izmok.
Továbbá nem indokolt szupinált cipőt hordani egy teljesen egészséges lábú, panaszmentes gyermeknek csak megelőzési célból. Ha a gyermek nem panaszkodik lábfájdalomra, nincs mozgásszervi eltérésre utaló egyéb tünet (pl. a láb merevsége), és a boka bedőlése is csak enyhe, a hétköznapi jó minőségű gyerekcipők tökéletesen megfelelnek. Megjegyzendő, hogy a hazai forgalomban kapható gyerekcipők túlnyomó többsége megfelelő kialakítású az egészséges láb számára. Fontosabb odafigyelni arra, hogy a cipő kényelmes, megfelelő méretű, rugalmas talpú és kemény kérgű legyen, mintsem arra, hogy szupinált-e vagy sem – egészséges lábnál ugyanis ez utóbbi nem szükséges beavatkozás.
Összefoglalva tehát, a szupinált cipő nem való „mindenkinek”. Nem kell minden totyogóra ilyen cipőt adni csak azért, mert hallottuk valahol, hogy ez a „legjobb”. Az esetek jelentős részében a kisgyermek lába külön beavatkozás nélkül is szépen fejlődik, ha biztosítjuk a megfelelő feltételeket (jó cipő, sok mezítlábas játék stb.). Az alábbi táblázat áttekintést ad arról, hogy milyen esetekben nem indokolt, illetve mikor indokolt a szupinált cipő használata:
Nem indokolt a szupinált cipő, ha… | Indokolt lehet a szupinált cipő, ha… |
---|---|
Gyermek életkora: 3 év alatti, és nincs semmilyen rendellenesség diagnosztizálva. Ebben a korban a bokák enyhe bedőlése normális, nincs szükség külső beavatkozásra. | 3 évesnél idősebb a gyermek és a boka jelentősen befelé dől. Irányelvként ~10 fokot meghaladó bokadőlés esetén már érdemes orthopédiai korrekcióban gondolkodni. |
Tünetek hiánya: a gyermek panaszmentes, nem fájlalja a lábát, nincs csökkent terhelhetőség. Ha csak a szülő lát kívülről „pl. kicsit buksi a boka”, de a gyereknek nincs baja, általában nem kell beavatkozni. | Fájdalom, panasz jelentkezik: a gyerkőc gyakran panaszkodik lábfájásra, bokatáji fájdalomra, délutánra elfárad a lába. Ilyen esetben mindenképp érdemes ortopéd orvoshoz fordulni. |
Enyhe eltérés: a boka bedőlése nagyon kisfokú, életkornak megfelelő. Ilyen kisebb eltérést általában korrigál a gyermek növekedése, izomzatának erősödése. | Jelentősebb eltérés: a boka látványosan befelé dől még óvodáskor végén is, lúdtalp jól kivehető álláskor is. |
Orvosi vélemény: ha ortopéd szakorvos/gyógytornász nem javasolta kifejezetten a szupinációt, általában jobb a standard jó cipő, sok mozgás. Ne saját magunk diagnosztizáljunk pusztán kinézet alapján. | Szakorvos javaslata: ha a gyermekortopéd orvos vagy gyógytornász a vizsgálat után szupinált cipő viselését írja elő, akkor annak nyomós oka van. |
A szupinált cipőt leginkább megelőzésként vagy enyhébb korrekcióként alkalmazzuk, amikor a gyermek lába még nincs súlyos állapotban, de már látható a deformitás (befelé dőlő boka, boltozatsüllyedés). Ilyen „köztes” esetben rendkívül hasznos lehet a szupinált cipő alkalmazása. Ezzel tehermentesíthetjük a szalagokat, ízületeket, és korrigálhatjuk a tengelyállást anélkül, hogy még komolyabb eszközökre lenne szükség. Fontos azonban, hogy a szupinált cipő jótékony hatása csak addig érvényesül, amíg a gyermek viseli azt. Ezért is szokták javasolni, hogy ha már szükséges a korrekció, akkor elsősorban benti cipőnek válasszunk szupinált cipőt (óvodában, lakásban), hiszen a kicsik idejük nagy részét ott töltik, míg az utcai cipő lehet hagyományos fazonú is.
Összegzésként: mikor indokolt a szupinált cipő? Ha a gyermek lábának fejlődése eltér a normálistól, és ezt szakember is megerősítette – tipikusan 3 éves kor felett, jelentős boka-bedőléssel járó bokasüllyedés (lúdtalp) esetén, különösen ha panaszokat is okoz. Ilyenkor a szupinált cipő segít a helyes lábtartás visszaállításában és a súlyosabb ortopédiai problémák megelőzésében. Mikor nem indokolt a szupinált cipő? Ha a gyermek nagyon kicsi (ovis kor előtt) és nincs komoly eltérés; ha csak enyhe, életkorhoz illő lapos lába van, panaszmentesen. Ilyen esetben elegendő a jól megválasztott normál cipő, illetve a prevenció természetes módjai.
Prevenció és természetes módszerek a láb egészségéért
Akár indokolt a speciális cipő, akár nem, minden kisgyermek lábának fejlődését segíti a prevenció és a lábizmok erősítése. Néhány tipp, amit minden szülő alkalmazhat:
- Minél több mezítláb járás: Biztonságos és tiszta környezetben hagyjuk a gyermeket sokat mezítlábaskodni. Egyenetlen felszínű terepen (fűben, homokban, kavicson, puha talajon) való járás különösen hasznos, mert a láb apró izmait dolgoztatja, ingerli a talpi receptorokat. Ez segíti a boltozat és a boka körüli izmok erősödését.
- Játékos lábtornák: Érdemes beiktatni játékos gyakorlatokat, amik erősítik a talp és lábszár izmait. Ilyen lehet például lábujjhegyre állás és sarokállás váltogatása, „mackójárás” (külső talpélen járás hajlított térddel), apró tárgyak (golyók, ceruzák) felcsipegetése lábujjakkal, vagy épp „hernyójárás” (ülve a lábujjakkal előre húzni magunkat). Ezek a gyakorlatok játék közben is végezhetők, és remekül erősítik a lábboltozatot tartó izmokat.
- Megfelelő cipő választása: Minden napokra olyan cipőt válasszunk, ami megfelel a gyermek lábának anélkül, hogy túlzottan merev lenne. A jó cipő ismérvei: megfelelő méret (se nem szoros, se nem túl nagy), elöl széles, hogy a lábujjaknak legyen helye, erős kérgű, hogy tartsa a bokát, és rugalmas talpú, hogy kövesse a láb természetes mozgását. Anyaga legyen légáteresztő (pl. valódi bőr), a sarokrésznél pedig lehet minimálisan emelt (különösen kislányoknál egy kis „kopogós” sarok jót tehet váltócipőnek). A papucsok, balerina cipők hosszú távú hordását viszont kerülni kell, mert nem tartják a sarkot.
Ezekkel a módszerekkel nagymértékben hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a gyermek lábai egészségesen fejlődjenek, és csak akkor kelljen bármilyen korrekciós eszközhöz nyúlni, ha az valóban indokolt. A legújabb szakmai irányelvek is azt hangsúlyozzák, hogy a természetes lábfejlődést támogassuk és a túlzott megtámasztást kerüljük, kivéve ha orvosi indok indokolja annak szükségességét.
Ajánlott szupinált cipő márkák (Szamos, Salus, TD Shoes)
Amennyiben gyermekünknek – a fenti szempontokat mérlegelve – szüksége van szupinált cipőre, nagyon fontos a megfelelő minőségű lábbeli beszerzése. Gyermekcipőből sose sajnáljuk a pénzt, hiszen a silány cipő viselése hosszú távon komoly gondokat okozhat, míg a jó cipő befektetés az egészséges fejlődésbe. Szerencsére Magyarországon több kiváló minőségű, ortopédusok és gyógytornászok által is ajánlott szupinált cipőmárka elérhető. Ezek közül kiemelten ajánljuk a következőket:
- Szamos supinált cipők: A Szamos kölyökcipők jól ismertek itthon, strapabíró bőrből készülnek, erős kéreggel. Szupinált változataik kb. 5 mm sarokdőléssel rendelkeznek, ami elegendő korrekciót ad anélkül, hogy a cipő kinézetét vagy kényelmét rontaná. A Szamos szupinált modellek hivatalosan orvostechnikai eszköznek minősülnek, így valódi egészségügyi segédeszköznek tekinthetők.
- Salus gyerekcipők: A Salus márka kifejezetten ortopédiai szempontok alapján fejleszti cipőit. Szupinált szandáljai és cipői évtizedek óta bizonyítanak a magyar gyermekortopédiában. Jellemzőjük a magasított, jól megtámasztott sarokrész és a rugalmas talp kombinációja, mely biztosítja a korrekciót és a kényelmet egyszerre.
- TD Shoes (Torna Dóra) cipők: A TD Shoes egy modern hazai márka, mely a legújabb technológiákat alkalmazza a gyerekcipők gyártásában. Szupinált modelljeik diszkréten rejtik magukban a kifelé döntött sarokéket, így első ránézésre alig különböznek egy normál cipőtől, miközben hatékonyan korrigálják a boka bedőlését. Kiváló minőségű bőrből készülnek, többnyire vízálló kivitelben is, és már egészen kicsi (19-es) mérettől elérhetők egészen 35-36-os méretig.
E három márkában közös, hogy gyermek ortopédorvosok bevonásával fejlesztik a termékeiket, és nagy tapasztalatuk van a gyerekláb anatómiáját illetően. A cipők kialakítása megfelel a szakmai ajánlásoknak: döntött sarok a boka korrekt tartásáért, erős kéreg a stabilitásért, megfelelő szélesség és magasság a láb komfortjáért, valamint rugalmas talprész a természetes járásért. Szupinált cipőt vásárolhatunk szandál, átmeneti cipő vagy akár téli csizma formájában is, tehát az évszaknak megfelelően ki tudjuk választani a szükséges darabot (fontos, hogy a korrekció folyamatos legyen a hatás érdekében).
Az említett Szamos, Salus és TD Shoes szupinált cipők mind elérhetők a Picur Cipő webáruházban, ahol bőséges választék található színben és méretben egyaránt. Így a szülők könnyedén be tudják szerezni a megfelelő lábbelit, ha arra van szükség. Ráadásul a minőségi márkák választásával biztosak lehetünk benne, hogy a cipő valóban azt a támogatást nyújtja a gyermek lábának, amire szükség van, és nem egy rosszul megtervezett utánzattal állunk szemben.
Szakértő segítség és mozgásvizsgálat a Picur Cipő boltban
Mint említettük, nagyon fontos, hogy egy hozzáértő szakember véleménye alapján döntsünk a szupinált cipő használatáról. Ebben nyújt extra segítséget a Picur Cipő üzlet: ott ugyanis rendszeresen tart tanácsadást egy képzett gyermekgyógytornász és egy neves konduktor. Ők helyben, az üzletben meg tudják vizsgálni a gyermek lábának állapotát, mozgásmintáját (járását, futását), és szakszerű mozgásvizsgálat keretében felmérik, van-e ortopédiai eltérés, ami korrekciót igényel. A szülők így személyre szabott tanácsot kaphatnak: megtudhatják, hogy csemetéjüknek szüksége van-e szupinált cipőre vagy betétre, esetleg elegendőek az otthoni tornagyakorlatok. A szakemberek abban is segítenek, milyen típusú cipőt válasszunk, milyen méretben, és hogyan használjuk azt helyesen (pl. csak bent vagy kint is, mennyi ideig).
Ez a szolgáltatás nemcsak azért hasznos, mert biztosítja, hogy nem adunk feleslegesen speciális cipőt a gyerekre, de ha kell, időben felismeri a problémát. Köztudott, hogy minél korábban kezdjük el korrigálni a kialakuló ortopédiai eltéréseket, annál könnyebben orvosolhatók. Egy óvodáskorban felismert, kezdődő lúdtalp például sok esetben még remekül korrigálható szupinált cipővel és célzott tornával, míg ha csak iskoláskorban derül ki, nehezebb dolgunk lesz. A Picur Cipő szakemberei tehát abban támogatják a szülőket, hogy a legjobb döntést hozzák meg gyermekük lábának egészsége érdekében. A mozgásvizsgálatra érdemes előre bejelentkezni, amit megtehetünk az üzlet elérhetőségein.
Összegzés
A szupinált cipők hasznos eszközei lehetnek a gyermekek lábfejlődése támogatásának, de nem univerzális megoldások. Fontos tudni, mikor indokolt a használatuk – jellemzően 3 éves kor felett, komolyabb bokasüllyedés vagy panaszok esetén, szakember javaslatára – és mikor nem szükséges – egészséges, panaszmentes láb esetén, különösen 3 éves kor alatt. Mindig törekedjünk a megelőzésre természetes módszerekkel is: sok mezítláb járás, lábtorna, megfelelően kiválasztott cipők. Ha pedig szükség van korrekcióra, válasszunk megbízható minőségű szupinált cipőt (mint amilyen a Szamos, Salus, TD Shoes márkák termékei), és kérjük szakember tanácsát. A hozzáértő kezek és a jó cipő együttese biztosítja, hogy gyermekünk a legjobbat kapja – lábacskái egészséges fejlődése megalapozza a mozgás örömét egész életére.
Kerüljön képbe a gyerekcipőkkel! Kövessen minket az Instagram oldalunkon!
Megbízhat bennünk! Ismerje meg vásárlóink végeményét!
További blog cikkek
A gyermekek lábának egészséges fejlődése szempontjából kulcsfontosságú a megfelelő cipő kiválasztása. Két gyakran emlegetett koncepció a barefoot (mezítlábas) és a szupinált (stabilizált) cipő. Az alábbi összehasonlító táblázat áttekintést nyújt e két típus jellemzőiről, előnyeiről és arról, hogy mikor melyik modell lehet a legmegfelelőbb választás a kisgyermekek számára.
A felnőttek nagy része valamilyen lábdeformációval küzd. Ezek a problémák egyértelműen gyermekkora vezethetőek vissza.
A szupinált cipők és szandálok kifejezetten a gyermekek lábának fejlődésére és egészségére vannak tervezve. Ebben a blogban segítünk, hogy mikor és miért érdemes szupinált cipőt vagy szandált hordania gyermekének.
A szupinált cipők a befelé dőlő boka és a lúdtalp kezelésében nyújtanak segítséget, stabil tartást és helyes lábfejlődést biztosítva. Cikkünkben bemutatjuk, mikor szükséges a szupinált lábbeli használata, milyen jelekre érdemes figyelni, és miért fontos a szakember ajánlása.
A gyerekcipő vásárlás elsőre egyszerűnek tűnik, de valójában sok buktatót rejt magában. Egy szülő könnyen hibázhat, ha nem ismeri a gyerekek lábának fejlődési sajátosságait és a cipőválasztás alapelveit. Ez a cikk segít elkerülni a leggyakoribb tíz hibát, amit más szülők is gyakran elkövetnek. Hasznos tanácsokkal és konkrét példákkal segít eligazodni a tudatos cipővásárlás világában.