Mekkora méretű gyerek cipőt, vagy szandált válasszon gyermekének?
Az első lépés, hogy pontosan lemérje gyermeke talpának teljes hosszát, amely a cipőméret meghatározásának alapja lesz.
- Első lépés cipő: 0,5 cm-t (5 mm) tartalékot kell rászámolni a láb méretre
- Nyitott szandál: 0,5 cm-t (5 mm) tartalékot kell rászámolni a láb méretre
- Zárt átmeneti cipő, zárt szandál: 0,7 cm-t (7 mm) tartalékot kell rászámolni a láb méretre
- Bundás téli bakancs, csizma: 1 cm-t (10 mm) tartalékot kell rászámolni a láb méretre
Hogyan ellenőrizhető hogy megfelelő-e a cipő méret?
Ha nincs kéznél mérő eszköz használja a klasszikus ellenőrzést. Húzza hátra a gyermek lábát a cipőben úgy, hogy a sarka illeszkedjen a cipő hátsó oldalához. A talp legyen egyenes, a lábujjak kinyújtott helyzetben. Enyhén nyomja meg a cipő orrát, és ellenőrizze, hogy a nagylábujj és a cipő eleje között van e kb. egy ujjnyi hely.
Milyen gyakran kell a gyerekek lábát mérni, a méretek helyességét ellenőrizni?
Ahhoz, hogy a gyermek cipője se túl nagy, se túl kicsi ne legyen – a kis lábacskákat 2 éves korig1-2 havonta szükséges mérni. 2-3 éves korban a gyerekláb évente körülbelül két-három gyerek cipő méretet nő, ezért 2 havonta célszerű ellenőrizni. Óvodás- és kisiskolás korban érdemes a méréseket 4 havonta megismételni, mert egy évben a lábméret általában 2 méretet nő. Általános iskola felső tagozatában már lassul a növekedés, itt elegendő már csak 4-6 havonta ellenőrizni a gyerek cipő méretet, és a gyermekünk is tudja már jelezni, ha a cipő kényelmetlenné vált - éves szinten a növekedés itt már csak 1 vagy 2 méret.
8-14 éves kor között kiemelten fontos odafigyelni a gyermekek lábfejének és talpának állapotára, hiszen ebben az időszakban jelentős növekedés és testsúlyváltozás zajlik. Ezek a gyors változások a gerinc helyzetét is befolyásolhatják. Ha a láb izmai nem fejlődnek megfelelően, előfordulhat, hogy a gyermek testsúlya a sarkak belső részére helyeződik, a bokák befelé dőlnek, és egymás felé hajolnak. Amennyiben ilyen eltéréseket tapasztal, érdemes talperősítő gyakorlatokat bevezetni, valamint ortopéd szakorvoshoz fordulni a megfelelő kezelés érdekében.